Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB paziņo aģitācijas izdevumu sākotnējās uzskaites rezultātus

30. Septembris, 2010.

Pēdējā dienā pirms aģitācijas aizlieguma KNAB nav konstatējis, ka kāda partija vai to apvienība priekšvēlēšanu periodā būtu pārsniegusi likumā noteikto pieļaujamo izdevumu apmēru visu veidu reklāmas izvietošanai, pasta pakalpojumiem, labdarības pasākumu finansēšanai un sponsorēšanai. Līdz ar to KNAB nav bijis nepieciešams realizēt ar likumu piešķirtās tiesības apturēt maksas priekšvēlēšanu aģitāciju.

Saskaņā ar KNAB rīcībā esošo informāciju, apkopojot vairāk kā 1 230 paziņojumus par limitētajiem vēlēšanu kampaņu izdevumiem, KNAB ir secinājis, ka divi politiskie spēki ir pietuvojušies atļautajam izdevumu apmēram – attiecīgi 93% un 92%, vēl divas partijas sasniegušas 78% un 55% no likumā noteiktā priekšvēlēšanu izdevumu apmēra. Pārējie deviņi politiskie spēki ir iztērējuši mazāk par 16% no pieļaujamajiem finanšu resursiem.

Salīdzinot šogad notiekošo vēlēšanu kampaņu ar 2009.gadā partiju īstenotajām aģitācijas kampaņām, KNAB informē, ka 60% no pieļaujamo priekšvēlēšanu izdevumu apmēra bija sasnieguši septiņi no 17 politiskajiem spēkiem, kuri bija iesnieguši deputātu kandidātu sarakstus Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanām, bet vairāk nekā 16% no pieļaujamajiem finanšu resursiem kopumā bija iztērējuši 10 politiskie spēki.

Priekšvēlēšanu periodā KNAB ir saņēmis informāciju par 85 tā dēvēto trešo personu veikto aģitāciju un pārbaužu ietvaros atsevišķi vērtē šo personu veiktās aģitācijas saistību ar partiju kampaņām. Saskaņā ar likumu šādos gadījumos aģitācijas izdevumi tiek pieskaitīti attiecīgās partijas tēriņiem.

Ja partijām, to apvienībām vai ar tām nesaistītajai personai noteiktā pieļaujamā priekšvēlēšanu izdevumu apmēra pārsniegumu KNAB konstatēs pēc priekšvēlēšanu aģitācijas perioda beigām, tad KNAB priekšniekam ir pienākums uzdot attiecīgajai partijai vai personai 30 dienu laikā ieskaitīt valsts budžetā finanšu līdzekļus tajā apmērā, kas atbilst pārsniegtajam priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumu apmēram.

KNAB atgādina, ka rīt, 1.oktobrī un vēlēšanu dienā 2.oktobrī ir aizliegta priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošana radio, televīzijā, publiskās vietās, preses izdevumos un internetā, kā arī to izplatīšana un izvietošana publiski pieejamās vietās valsts un pašvaldību iestādēs, kapitālsabiedrībās, kurās vairāk nekā 50 procenti kapitāla daļu (akciju) pieder valstij vai pašvaldībai. Par konstatētajiem pārkāpumiem, kā arī iespējamiem balsu pirkšanas gadījumiem iedzīvotāji aicināti informēt policiju.

Tāpat KNAB aicina iedzīvotājus sniegt informāciju par iespējamajiem pārkāpumiem, t.sk. slēptās aģitācijas gadījumiem saistībā ar partiju veiktajām vēlēšanu kampaņām gan Latvijas reģionos, gan ārvalstīs.

Vienlaikus KNAB vērš uzmanību, ka saskaņā ar likumu jau otro gadu partijām ir noteikta vienkāršota savas finansiālās darbības atspoguļošanas kārtība. Par visiem ar vēlēšanu kampaņu saistītajiem izdevumiem partijām un to apvienībām ir jāiesniedz vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācija 30 dienu laikā pēc vēlēšanām.

Saskaņā ar likumā noteikto kārtību publiskot informāciju par atklātajiem pārkāpumiem un pieņemtajiem lēmumiem KNAB ir tiesīgs pēc visu partiju iesniegto vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarāciju pārbaužu pabeigšanas.

Ar partiju iesniegtajām deklarācijām var iepazīties KNAB mājas lapas sadaļā "Partiju deklarācijas".
____________________________________
KNAB, realizējot priekšvēlēšanu aģitācijas monitoringu, sniedz provizorisko informāciju par likumā noteikto tēriņu griestu sasniegšanu, kas atbilst operatīvajiem datiem uz 2010.gada 30.septembra plkst. 15:00