Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB rosina uzsākt kriminālvajāšanu pret divām personām par kukuļošanu saistībā ar autopārvadājumu kontroli

24. Aprīlis, 2012.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas prokuratūrai 2010.gada jūlijā uzsāktā kriminālprocesa materiālus saistībā ar kukuļošanu bijušajā Autotransporta inspekcijā (ATI).

KNAB iegūtie pierādījumi liecina, ka 2010.gada vasarā bijusī ATI amatpersona organizējusi kukuļošanu, lai ATI veiktās pārbaudes laikā uz ceļa ATI inspektors nefiksētu kādam autovadītājam pārkāpumu un nesastādītu viņam administratīvā pārkāpuma protokolu.

Pirmstiesas izmeklēšanā konstatēts, ka pārbaudes laikā pēc kādas kravas automašīnas apturēšanas ATI inspektors no bijušās ATI amatpersonas ir saņēmis norādījumus par to, ka ar konkrēto autovadītāju var vienoties par pretlikumīgas samaksas saņemšanu un tās apmēru. ATI amatpersona, izmantojot savu dienesta stāvokli, nav noformējusi administratīvā pārkāpuma protokolu, nav piemērojusi sodu par pārkāpumu un atļāvusi autovadītājam turpināt ceļu.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka kukuļošanas organizators vienojies ar ATI amatpersonu par kukuļa summu 100 lati, bet no autovadītāja pieprasījis nodošanai ATI amatpersonai 150 latus. Bijusī ATI amatpersona nodevusi kukuli ATI inspektoram, piesavinoties daļu no nodošanai valsts amatpersonai paredzētā kukuļa.

Uzskatot, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā ir savākti pietiekami pierādījumi, KNAB izmeklētājs rosina saukt pie kriminālatbildības ATI amatpersonu par kukuļņemšanu un bijušo ATI amatpersonu par kukuļņemšanas organizēšanu un kukuļa daļas piesavināšanos.
_____________________________________________

320.pants. Kukuļņemšana

(1) Par kukuļa, tas ir, materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu, pieņemšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku par kādu jau izdarītu likumīgu vai nelikumīgu darbību vai pieļautu bezdarbību kukuļdevēja, kukuļa piedāvātāja vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, neatkarīgi no tā, vai pieņemtais vai piedāvātais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt divdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz diviem gadiem vai bez tā.
(2) Par kukuļa vai tā piedāvājuma pieņemšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku pirms kādas likumīgas vai nelikumīgas darbības izdarīšanas vai neizdarīšanas kukuļdevēja, kukuļa piedāvātāja vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, neatkarīgi no tā, vai pieņemtais vai piedāvātais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz trim gadiem vai bez tā.

321.pants. Kukuļa piesavināšanās

(1) Par kukuļa piesavināšanos, ko persona saņēmusi nodošanai valsts amatpersonai vai ko tā pieņēmusi, uzdodoties par valsts amatpersonu, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar mantas konfiskāciju, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.

20.pants. Līdzdalība

(1) Par līdzdalību uzskatāma apzināta darbība vai bezdarbība, ar kuru persona (līdzdalībnieks) kopīgi ar citu personu (izdarītāju) piedalījusies tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, bet pati nav bijusi tā tiešā izdarītāja. Noziedzīga nodarījuma līdzdalībnieki ir organizētāji, uzkūdītāji, atbalstītāji.
(2) Par organizētāju uzskatāma persona, kas noziedzīga nodarījuma izdarīšanu organizējusi vai vadījusi.