Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB lūdz uzsākt kriminālvajāšanu pret tiesu izpildītāju par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu

22. Maijs, 2006.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (turpmāk - KNAB) nosūtījis Ģenerālprokuratūrai kriminālprocesa materiālus kriminālvajāšanas uzsākšanai pret Rīgas apgabaltiesas zvērinātu tiesu izpildītāju par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

KNAB izmeklētājs uzskata, ka pierādījumu kopums dod pamatu uzskatīt, ka zvērināts tiesu izpildītājs, ļaunprātīgi izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarījis tīšas darbības, proti, vērsis piedziņu pret trešās personas kustamo mantu - naudas līdzekļiem kredītiestādēs, tādējādi pārkāpjot Civilprocesa likuma un Komerclikuma prasības. Šo darbību rezultātā trešajai personai - kādai akciju sabiedrībai iestājušās smagas sekas, t.i. nodarīts materiālais zaudējums vairāk nekā 7 000 latu apmērā un aizskartas tās tiesības un intereses.

Kriminālprocesa materiāli liecina, ka 2005.gada 10.augustā tiesu izpildītājs no kādas būvfirmas saņēmis iesniegumu par izpildu raksta izpildi, proti, vērst piedziņu uz parādnieku - pilnsabiedrību par vairāk nekā 100 000 latu.

2005.gada 15.augustā tiesu izpildītājs vērsa piedziņu pret trešo personu pilnsabiedrības biedru, izdodot rīkojumus vairākām kredītiestādēm apķīlāt tā naudas līdzekļus parāda summas apmērā.

Saskaņā ar Komerclikuma 95.panta trešo daļu, pamatojoties uz likumīgā spēkā stājušos tiesas nolēmumu lietā, kurā atbildētāja ir tikai sabiedrība, nedrīkst vērst piedziņu uz sabiedrības biedra mantu.

2005.gada septembrī tiesa pieņēma lēmumu izbeigt izpildu lietvedību daļā pret pilnsabiedrības biedru par piedziņu no pilnsabiedrības par labu būvfirmai, kā arī atcelt tiesu izpildītāja rīkojumu apķīlāt parādnieka - pilnsabiedrības biedra naudas līdzekļus.

Uzskatot, ka savākti pietiekami pierādījumi, KNAB izmeklētājs ierosina uzsākt kriminālvajāšanu pret aizdomās turēto tiesu izpildītāju pēc Krimināllikuma 318.panta otrajā daļā paredzētā noziedzīga nodarījuma pazīmēm.[1][1] 318.pants. Dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana

(1) Par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, ja šīs darbības radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz trim gadiem vai bez tā.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izraisījušas smagas sekas vai ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz pieciem gadiem vai bez tā.