Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB priekšnieka paziņojums

22. Janvāris, 2008.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Aleksejs Loskutovs pauž neizpratni par Iekšlietu ministra Mareka Segliņa izteikumiem intervijā laikrakstam „Neatkarīga Rīta avīze”, no kuriem izriet, ka Latvijā korupcijai tiek pievērsta pārspīlēti liela uzmanība.

Šāds ministra viedoklis pausts visai neparastā brīdī, kad Latvijā viesojas Eiropas Padomes (EP) Pretkorupcijas starpvalstu grupas (GRECO) ekspertu delegācija, kuras mērķis ir noskaidrot, vai mūsu valsts ir izpildījusi EP prasības koruptīvo likumpārkāpumu kriminalizēšanā un politisko partiju un vēlēšanu kampaņu finansēšanas kontrolē.

KNAB priekšnieks aicina neaizmirst, ka vairāki koruptīvie nodarījumi saskaņā ar Krimināllikumu ir smagi un pat sevišķi smagi noziegumi. To konstatēšana un atklāšana ir īpaši sarežģīta, ievērojot negodīgo amatpersonu iespējas pretdarboties tiesību aizsardzības iestāžu darbībai, jo īpaši, kad attiecīgu nodarījumu veikusi persona ar speciālām zināšanām noziegumu atklāšanā.

Īpašu uzmanību piesaista Iekšlietu ministra mēģinājums pretstatīt KNAB citām tiesību aizsardzības iestādēm. KNAB cieši sadarbojas ar vairākām no tām, skaidri apzinoties, ka noziedzības apkarošana ir kopīgs uzdevums, kura risināšanā uzvarētāju nav, bet zaudētājs var būt visa sabiedrība.

Sadarbībā ar KNAB Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas birojs (ONAP) uzsācis un izmeklējis Grebņevas krimināllietu, kurā ir apsūdzētas aptuveni 30 personas, turpina izmeklēt Terehovas krimināllietu, kurā ir apmēram tik pat daudz aizdomās turēto. KNAB palīdzēja ONAP atklāt noziedznieku grupu, kura bija paveikusi vairākas automašīnu zādzības.

KNAB operatīvā informācija ir ļāvusi Valsts policijai novērst divas pasūtījumu slepkavības, aizturēt par slepkavībām meklēšanā esošo personu, kā arī atklāt divas laupīšanas.

KNAB sniedzis informāciju arī Valsts policijas Iekšējās drošības birojam (IeDB), tajā skaitā par bijušā Ogres rajona policijas pārvaldes priekšnieka un bijušā Ogres rajona kriminālpolicijas priekšnieka ļaunprātīgo dienesta stāvokļa izmantošanu. IeDB izmeklēta krimināllieta tika iztiesāta 2007.gadā.

Nozīmīgu informāciju KNAB nosūtījis Drošības policijai skaļajā pasu pirkšanas krimināllietā. Veiksmīga sadarbība ir izveidojusies arī ar Ieslodzījumu vietu pārvaldi un Rīgas galveno policijas pārvaldi.

Aleksejs Loskutovs atgādina, ka korupcija ir noziedzības neatņemama sastāvdaļa, tā ir saistīta gan ar vardarbīgiem, gan mantkārīgiem noziegumiem, apdraudot gan valsts, gan tās iedzīvotāju drošību, jo koruptīvās attiecības ļauj noziedzniekiem izvairīties no atbildības, amatpersonām – netraucēti gūt labumu no sava amata vai dienesta stāvokļa.