Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB iesniedz ziņojumu par amatpersonu ētiskas uzvedības noteikumu ieviešanu ētikas kodeksos

19. Februāris, 2009.

Analizējot lobēšanas tiesiskās reglamentācijas ieviešanu ministrijās un padotības iestādēs, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) konstatējis, ka lielākoties to ētikas kodeksos ir ietverti valsts amatpersonu ētiskas uzvedības principi komunikācijā ar lobētajiem – apņemšanās atklāt informāciju par lobēšanas darbībām, atteikšanās no jebkurām dāvanām vai viesmīlības piedāvājumiem, izvairīšanās no interešu konfliktiem, kad var rasties šaubas par viņu personisko ieinteresētību.

Tomēr Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātajā informatīvajā ziņojumā norādīts, ka ne visās jomās, kur visticamāk notiek lobēšana, amatpersonas ieviesušas šo pašregulācijas mehānismu. Izvērtējot no ministrijām saņemto informāciju, KNAB secinājis, ka lobēšanas atklātības principu un amatpersonu uzvedības noteikumu ieviešana ir agrīnā stadijā un vēl arvien daudzas institūcijas nav sākušas publiskot nepieciešamo informāciju vai tām nav izpratnes par lobēšanas darbību izpausmes formām.

Ņemot vērā, ka lobētāju darbības galvenokārt ir vērstas uz izpildvaras augstākā līmeņa – Ministru kabineta locekļu lēmumu ietekmēšanu, KNAB ierosina valdībai uzdot Valsts kancelejai līdz 2009.gada 1.jūnijam izstrādāt ētikas kodeksa projektu arī Ministru kabineta locekļiem. Turklāt Ministru kabineta ētikas kodeksa pieņemšana un ieviešana veicinātu un motivētu citas valsts pārvaldes institūcijas izpildīt koncepcijas prasības.

Lai pilnvērtīgi ieviestu valsts amatpersonu ētiskas uzvedības noteikumus komunikācijā ar lobētajiem, KNAB ierosina Ministru kabinetam uzdot četrām – Ārlietu, Kultūras, Labklājības un Zemkopības ministrijai līdz 2009.gada 1.jūnijam iekļaut savos ētikas kodeksos ētiskas uzvedības noteikumus komunikācijai ar lobētājiem, savukārt līdz 2009.gada 1.septembrim visām ministrijām to nodrošināt arī padotības iestāžu ētikas kodeksos, izvērtējot lobēšanas iespējamību un veiktās lobēšanas aktivitātes.
KNAB uzskata, ka arī turpmāk ir jāveic regulārs monitorings, kā ministrijas un to padotības iestādes izpilda koncepcijas noteikumus, publiskojot mājas lapās un normatīvo aktu projektu anotācijās informāciju par notikušajām konsultācijām ar lobētājiem.

2008.gada jūlijā valdībā apstiprinātā koncepcija par lobēšanas tiesiskās reglamentācijas nepieciešamību paredz iestāžu ētikas kodeksos iekļaut vairākus valsts amatpersonu ētiskas uzvedības noteikumus, piemēram, valsts amatpersonas pienākumu publiskot informāciju par komunikāciju ar lobētāju, apņemšanos norobežoties no amata pienākumu pildīšanas, ja tā saistīta ar savām un savu ģimenes locekļu ekonomiskajām interesēm, atstatīt sevi no amata pienākumu pildīšanas vai lēmuma pieņemšanas procesa situācijās, kad pieņemtais vai gatavotais lēmums var ietekmēt amatpersonas, tās ģimenes locekļu, ar to saistīto organizāciju vai to sponsoru intereses.