Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB lūdz saukt pie kriminālatbildības divas personas saistībā ar iepirkumu IeM vajadzībām

6. Jūnijs, 2006.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (turpmāk - KNAB) nosūtījis prokuratūrai kriminālprocesa materiālus un ierosina saukt pie kriminālatbildības Iekšlietu ministrijas amatpersonu un kāda uzņēmuma amatpersonu par noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu saistībā ar iepirkumu Iekšlietu ministrijas vajadzībām 2001.gadā.

Pirmstiesas izmeklēšanā konstatēts, ka Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu vajadzībām tika iepirkti formas tērpi no auduma, kas neatbilst izsoles noteikumos norādītajām prasībām, ko apstiprina audumu tekstilšķiedru ekspertīzes.

Pirmstiesas izmeklēšanā iegūti pierādījumi tam, ka uzņēmuma amatpersona, izmantojot ļaunprātīgi savas pilnvaras un viltotus dokumentus mantkārīgā nolūkā, maldināja Iekšlietu ministrijas amatpersonas. Kriminālprocesa materiāli liecina, ka, piedaloties izsolē par formas tērpu iegādi Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu vajadzībām un iesniedzot pieteikumu, uzņēmuma amatpersona apliecināja piedāvājuma dokumentos sniegto ziņu patiesumu. Pārbaudot uzņēmuma piedāvājuma dokumentus, tika konstatēts, ka 18 izsolei iesniegtie audumu testēšanas pārskati ir viltoti.

Savukārt par izsoles komisijas priekšsēdētāju ieceltā Iekšlietu ministrijas amatpersona neveica nepieciešamās darbības, lai novērstu būtisku kaitējumu. Pirmstiesas izmeklēšanā noskaidrots, ka izsoles komisijas priekšsēdētājam kļuva zināms, ka uzņēmuma iesniegtie auduma testēšanas pārskati ir viltoti. Tomēr Iekšlietu ministrijas amatpersona neizdarīja pēc likuma un uzliktā pienākuma nepieciešamās darbības, lai novērstu kaitējumu pārvaldības kārtībai, ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, tādējādi radot valstij būtisku kaitējumu.

Uzskatot, ka savākti pietiekami pierādījumi, KNAB izmeklētājs ierosina saukt pie kriminālatbildības Iekšlietu ministrijas amatpersonu pēc Krimināllikuma 319.panta pirmajā daļā un uzņēmuma amatpersonu pēc KL 275.panta otrajā daļā un 196.panta otrajā daļā paredzētā noziedzīga nodarījuma pazīmēm.[1][1] 319.pants. Valsts amatpersonas bezdarbība

(1) Par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, tas ir, ja valsts amatpersona tīši vai aiz nolaidības neizdara darbības, kuras tai pēc likuma vai uzlikta uzdevuma jāizdara, lai novērstu kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, un ja ar to valsts varai, pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm radīts būtisks kaitējums, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz piecdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz trim gadiem vai bez tā.

196.pants. Pilnvaru ļaunprātīga izmantošana un pārsniegšana

(1) Par uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) vai organizācijas atbildīga darbinieka, tas ir, personas, kurai uzņēmumā (uzņēmējsabiedrībā) vai organizācijā ir tiesības pieņemt lēmumus, kas saistoši citām personām, vai tiesības rīkoties ar uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) vai organizācijas mantu vai finanšu līdzekļiem, kā arī uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) vai organizācijas pilnvarotas tādas pašas personas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot savas pilnvaras vai tās pārsniedzot, ja ar šīm darbībām radīts būtisks kaitējums uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības), organizācijas vai ar likumu aizsargātām citas personas tiesībām un interesēm, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz astoņdesmit minimālajām mēnešalgām.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar mantas konfiskāciju, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt divdesmit minimālajām mēnešalgām.

275.pants. Dokumenta, zīmoga un spiedoga viltošana un viltota dokumenta, zīmoga un spiedoga realizēšana un izmantošana

(1) Par dokumenta, kas piešķir tiesības vai atbrīvo no pienākumiem, zīmoga vai spiedoga viltošanu, kā arī par viltota dokumenta, zīmoga vai spiedoga realizēšanu vai izmantošanu -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz četrdesmit minimālajām mēnešalgām.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai mantkārīgā nolūkā vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja tās radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām.