Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB rosina uzsākt kriminālvajāšanu pret juristu par uzkūdīšanu dot kukuli tiesnesim

5. Novembris, 2012.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis Ģenerālprokuratūrai 2012.gada janvārī uzsāktā kriminālprocesa materiālus pret juridiskās firmas pārstāvi saistībā ar kādas personas uzkūdīšanu dot tiesnesim kukuli un tā piesavināšanos.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina, ka 2011.gada nogalē kādā juridiskajā firmā pēc juridiskās palīdzības bija vērsusies persona, kas bija iesaistīta civillietā saistībā ar sūdzību par nekustamā īpašuma tiesību maiņu. KNAB iegūto pierādījumu kopums dod pamatu izmeklētājam uzskatīt, ka juridiskās firmas pārstāvis, būdams civillietā iesaistīto personu pilnvarots pārstāvis, pamudinājis ieinteresēto personu ar viņa starpniecību dot kukuli pilsētas tiesas tiesnesim par labvēlīgu nolēmumu šajā lietā. Izmeklēšanā noskaidrots, ka juridisko pakalpojumu sniedzējs ir saņēmis 100 latus kā samaksu par juridiskajiem pakalpojumiem, kā arī piesavinājies nodošanai tiesnesim saņemto kukuli 800 latu apmērā.

Š.g. februārī KNAB izmeklētājs atzina juristu par aizdomās turēto par kukuļa piesavināšanos. Turpinot pirmstiesas izmeklēšanu un izvērtējot iegūtos pierādījumus, KNAB izmeklētājs jurista iespējamos noziedzīgos nodarījumus kvalificēja arī kā personas uzkūdīšanu nodot kukuli valsts amatpersonai.

Uzskatot, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā ir savākti pietiekami pierādījumi, KNAB izmeklētājs rosina saukt pie kriminālatbildības juridiskās firmas pārstāvi par uzkūdīšanu nodot kukuli valsts amatpersonai (Krimināllikuma 323.panta pirmā daļa un 20.panta trešā daļa) un par kukuļa piesavināšanos, ko viņš bija saņēmis nodošanai valsts amatpersonai (KL 321.panta pirmā daļa).

Aizdomās turētajai personai piemēroti vairāki drošības līdzekļi – policijas uzraudzība un aizliegums izbraukt no valsts.

__________________________________________________________________

323.pants. Kukuļdošana

(1) Par kukuļa, tas ir, materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu, nodošanu vai piedāvāšanu, ja piedāvājums pieņemts, personiski vai ar starpnieku valsts amatpersonai, lai tā, izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarītu vai neizdarītu kādu darbību kukuļdevēja, kukuļa piedāvātāja vai citas personas interesēs, neatkarīgi no tā, vai nodotais vai piedāvātais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt divdesmit minimālajām mēnešalgām.

20.pants. Līdzdalība

(1) Par līdzdalību uzskatāma apzināta darbība vai bezdarbība, ar kuru persona (līdzdalībnieks) kopīgi ar citu personu (izdarītāju) piedalījusies tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, bet pati nav bijusi tā tiešā izdarītāja. Noziedzīga nodarījuma līdzdalībnieki ir organizētāji, uzkūdītāji, atbalstītāji.
(2) Par organizētāju uzskatāma persona, kas noziedzīga nodarījuma izdarīšanu organizējusi vai vadījusi.
(3) Par uzkūdītāju uzskatāma persona, kas pamudinājusi citu personu izdarīt noziedzīgu nodarījumu.

321.pants. Kukuļa piesavināšanās

(1) Par kukuļa piesavināšanos, ko persona saņēmusi nodošanai valsts amatpersonai vai ko tā pieņēmusi, uzdodoties par valsts amatpersonu, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar mantas konfiskāciju, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.