Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB lūdz uzsākt kriminālvajāšanu pret tiesu izpildītāju par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu

30. Maijs, 2005.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lūdz prokuratūru uzsākt kriminālvajāšanu pret kādu zvērinātu tiesu izpildītāju, kura, ļaunprātīgi izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarījusi tīšas darbības, kas izraisījušas smagas sekas. Pamatojoties uz tiesu izpildītājas rīkoto izsoli, tika aizskartas parādnieka tiesības un viņam radīts būtisks kaitējums 53 000 latu apmērā.

Turpinot pirmstiesas izmeklēšanu no Ģenerālprokuratūras saņemtajā krimināllietā, KNAB konstatējis, ka, izsludinot izsoli un veicot parādniekam piederošo nekustamo īpašumu pārdošanu izsolē, tiesu izpildītāja nav ievērojusi gan Civillikumā noteiktās prasības par pārdošanu izsolē, gan Civilprocesa likumā noteikto piedziņas vēršanas kārtību un nosacījumus, pēc kuriem izsole atzīstama par spēkā neesošu.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā iegūtie pierādījumi liecina, ka konkrētajā gadījumā tiesu izpildītāja ir pieļāvusi ļaunprātības un tās izpaudušās, piemēram, nepamatoti samazinot izsoles sākumcenu, publicējot oficiālajā laikrakstā un sniedzot parādnieka pārstāvjiem apzināti nepatiesu informāciju, pārdodot nekustamo īpašumu pretēji hipotekārā kreditora gribai, turklāt zemāk par zemesgrāmatā nostiprinātās hipotēkas vērtību. KNAB secinājis, ka izsole notikusi ar tādiem pārkāpumiem, kas vērsti uz to, lai apietu likumu un būtiski aizskartu gan parādnieka, gan hipotekārā kreditora intereses.

2005.gada 23.maijā tiesu izpildītājai piemērots drošības līdzeklis - paraksts par dzīves vietas nemainīšanu un viņa tiek turēta aizdomās pēc Krimināllikuma 318.panta otrajā daļā paredzētā noziedzīga nodarījuma pazīmēm.[1][1] 318.pants. Dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana

(1) Par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, ja šīs darbības radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz trim gadiem vai bez tā.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izraisījušas smagas sekas vai ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz pieciem gadiem vai bez tā.