Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

Kukuļdošanas iespēju pieļauj arvien mazāks iedzīvotāju skaits

2. Oktobris, 2014.

Turpinās pozitīvā tendence – kopš 2007.g. arvien retāk iedzīvotāju vidū pārstāvēts viedoklis, ka korupcijas problēmas pēdējo 4 gadu laikā ir palielinājušās, izriet no 2014.gadā tirgus un sociālo pētījumu aģentūras „Latvijas Fakti” veiktās iedzīvotāju aptaujas. Pētījumā skaidrots, kā iedzīvotāji vērtē dažādu institūciju, valsts iestāžu un uzņēmumu godīgumu, tieši runājot par korupciju.

Kukuļa došanas iespēju kādai valsts amatpersonai pieļāva 29,5% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju un tas ir par 5,2% mazāk nekā 2012. gada pētījumā. Nozīmīgākie iemesli, kāpēc iedzīvotāji varētu izšķirties dot kukuli valsts amatpersonai ir tie paši, kas iepriekšējās aptaujās – pārliecība, ka problēma vispār tiks risināta, tā tiks risināta ātrāk, darbinieki būs pretimnākošāki  un tiks panākts pozitīvs risinājums.

Nozīmīgākās barjeras, kas varētu atturēt dot kukuli – tas ir dārgi, morāli nepieņemami, tiek veicināts amatpersonu negodīgums, kā arī bailes tikt pieķertam kukuļdošanā.

Sabiedrības skatījumā kā  svarīgākais pasākums cīņā ar korupciju būtu stingrāka publisko iepirkumu kontrole. Iedzīvotāju vairākuma skatījumā būtu mazsvarīgi korupcijas mazināšanā palielināt valsts budžeta finansējumu  politiskajām partijām.

Aptaujātie Latvijas iedzīvotāji atzina, ka visbiežāk (vairāk nekā 20% gadījumu) dažādu lietu kārtošanā izmantojuši pazīšanos, dāvanas vai neoficiālus maksājumus,  iekārtojoties darbā valsts vai pašvaldību iestādēs,  nekustamā īpašuma lietu kārtošanā,  veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanā un  saskarsmē ar Ceļu policiju.

Samazinājies ir to iedzīvotāju skaits, kuri veikuši nopietnākas koruptīvas darbības – devuši kukuļos summas virs 7 EUR vai vērtīgas dāvanas (8,9% -2014. gadā, 11,5%- 2012.gadā).

Pētījums tika veikts laika posmā no 2014.gada 11. līdz 21.aprīlim, un tajā aptaujāts 1005 Latvijas Republikas pastāvīgais iedzīvotājs vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

Pētījuma rezultāti parādīja arī faktu, ka visnotaļ liela daļa aptaujāto, saskaroties ar korupciju, nevienu par to neinformētu un neziņotu nevienai iestādei, tāpēc jau š.g. 3.oktobrī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) uzsāk sociālo kampaņu „Korupcija – slidens ceļš!”. Tās mērķis aicināt sabiedrību mainīt savu attieksmi pret  koruptīvu rīcību un būt informētam par iespējām ziņot tieši un nepastarpināti KNAB.

Sabiedriskās domas aptauja „Attieksme pret korupciju Latvijā” 2014