Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

Korupcijas uztveres indekss 2013: Latvijai 53 punkti no 100

3. Decembris, 2013.

Šodien, 3.decembrī, starptautiskā pretkorupcijas organizācija Transparency International paziņoja pasaules valstu korupcijas uztveres indeksa (KUI) datus – 177 pasaules valstu vidū Latvija ierindojas 49.vietā ar 53 punktiem no 100.

Latvijā KUI nosaka jau 15 gadus un šajā laika posmā tas ir bijuši gan kāpumi, gan kritumi – 2008.gadā pēc augstākā punktu sasniegšanas bija novērojams kritums, kas stabilizējās pērn (Latvija sasniedza 49 punktus). Kopš 2008.gada šogad ir vērojams kāpums par 4 punktiem, sasniedzot 53 punktus no 100, tādējādi pirmo reizi Latvija nav to valstu vidū, kur korupcija ir uzskatāma par nopietnu problēmu. Salīdzinot ar kaimiņvalstīm – Lietuva šogad sasniegusi 57 punktus, savukārt Igaunija 68 punktus no 100.

Vienlaikus KNAB uzsver, ka KUI noteikšana ir tikai viens no veidiem, kā salīdzināt korupciju dažādās valstīs, tādēļ tikai pēc valstu vietas KUI nevar vērtēt reālo situāciju korupcijas jomā Latvijā. KUI raksturo tikai attieksmi pret korupciju un tās uztveri, bet nesniedz visaptverošu informāciju par korupcijas reālo situāciju attiecīgajā valstī.

Vēršam uzmanību, ka Transparency International indekss atspoguļo korupcijas uztveri nevis faktisko situāciju, ko ir teju neiespējami precīzi izmērīt, jo korupcija ir latents noziegums. Tāpēc KNAB aicina ikvienu būt neiecietīgam pret korupciju, neiesaistīties pretlikumīgās darbībās un par sev zināmiem gadījumiem vērsties KNAB Brīvības ielā 104 k-2, Rīgā, vai zvanot pa bezmaksas uzticības tālruni 80002070, vai sūtot informāciju elektroniski uz knab@knab.gov.lv.

Informējam, ka jau 18 gadus starptautiskā pretkorupcijas organizācija Transparency International paziņo valstu korupcijas uztveres indeksa datus, kurus veido dažādas starptautisko biznesa ekspertu un politikas analītiķu aptaujas. Katras valsts korupcijas uztveres līmeni atspoguļo ballēs no 0 līdz 100, kur 0 nozīmē ļoti korumpēts, bet 100 – brīvs no korupcijas. Valstīm ir nozīmīgi sasniegt pēc iespējas augstākas KUI atzīmes, jo tas apliecina pretkorupcijas aktivitāšu efektīgumu visos līmeņos.