Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

Spēkā stājušies jauni likuma grozījumi saistībā ar partiju finansiālās darbības atklātumu

15. Jūlijs, 2010.

2010.gada 14.jūlijā stājušies spēkā Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma (turpmāk – likums) grozījumi, kas papildus valsts finansējuma piešķiršanai partijām paredz arī nodrošināt lielāku atklātumu par partiju finansiālo darbību.

Lai nodrošinātu atklātuma prasības un sabiedrībai būtu iespēja iegūt pilnīgāku priekšstatu par partiju finansēšanas avotiem, likums papildināts ar jaunu normu, kas nosaka partijas biedru naudās iemaksāto finansu līdzekļu publisku deklarēšanu. Turpmāk partijām būs jāsniedz un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) jāpublisko internetā informācija par iestāšanās naudām un biedru naudām, kuru kopsumma kalendārajā gadā vienam partijas biedram pārsniedz vienu minimālo mēnešalgu (180 latu 2010.gadā). Līdz šim likums paredzēja tikai informācijas publiskošanu par partiju saņemtajiem ziedojumiem.

Partijām iesniedzot KNAB gada pārskatus, tam turpmāk būs jāpievieno arī informācija par tām biedrībām un nodibinājumiem, kuru biedrs vai dibinātājs ir attiecīgā partija. Tāpat partijām būs jāsniedz informācija par dāvinājumiem (ziedojumiem) biedrībām un nodibinājumiem vai to organizēto pasākumu nodrošināšanai.

Grozījumi precizē vairākas likuma normas saistībā ar priekšvēlēšanu aģitāciju, partiju savstarpējiem norēķiniem vienas apvienības ietvaros un ziedojumu pieņemšanu skaidrā naudā.

Ņemot vērā, ka par partiju apvienības priekšvēlēšanu izdevumiem tiek uzskatīti arī to izveidojušo partiju tēriņi vēlēšanu kampaņas finansēšanā, grozījumi paredz neattiecināt likumā noteiktos ierobežojumus uz partiju un to veidojušās apvienības savstarpējiem pārskaitījumiem un norēķiniem.

Precizējot likumā ietvertās prasības, grozījumi nosaka, ka atsevišķa deputāta kandidāta veiktajai individuālajai priekšvēlēšanu aģitācijas kampaņai iztērētie līdzekļi ir ieskaitāmi tās partijas vai to apvienības priekšvēlēšanu izdevumos, no kuras iesniegtā saraksta šī persona kandidē attiecīgajās vēlēšanās.

Attiecībā uz finansu līdzekļu pieņemšanu bez pārskaitījuma attiecīgās partijas vai to apvienības bankas kontā grozījumi nosaka, ka turpmāk gan atsevišķa dāvinājuma (ziedojuma) summa, gan to kopējais apmērs viena kalendārā gada laikā nevar pārsniegt vienu minimālo mēnešalgu.