Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB rosina ieviest „trauksmes cēlāju” tiesisko aizsardzību

27. Marts, 2009.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ir izstrādājis koncepcijas projektu par normatīvo regulējumu saistībā ar ziņotājiem jeb „trauksmes cēlājiem” – tām valsts amatpersonām, kuras sniedz informāciju par iespējamiem interešu konfliktiem savās institūcijās.

Analizējot situāciju interešu konflikta novēršanā, darba grupa secinājusi, ka šobrīd galvenā loma amatpersonu interešu konfliktu kontrolē un uzraudzībā ir tiesībaizsardzības institūcijām, tādējādi nepilnīgi tiek izmantotas institūciju iekšējās kontroles iespējas interešu konfliktu novēršanā.

Lielākā daļa informācijas par iespējamām interešu konflikta situācijām ir iegūstama tieši pašās valsts pārvaldes institūcijās, tāpēc tajās ir veicami pasākumi interešu konflikta novēršanai, kas ļautu izvairīties no smagāku seku iestāšanās.

Lai veicinātu amatpersonu aktivitāti informēt par tām zināmiem interešu konfliktiem darba vietā, KNAB piedāvā noteikt visām valsts amatpersonām skaidri formulētu pienākumu informēt par iespējamiem interešu konfliktiem un citiem koruptīviem nodarījumiem, kuros iesaistītas attiecīgās institūcijas amatpersonas un darbinieki. Šādos gadījumos tiktu nodrošināta tiesiskā aizsardzība pret nelabvēlīgu seku rašanos tām amatpersonām, kas sniegušas šo informāciju.

Vienlaikus noteikti jauni pienākumi un paredzēta atbildība arī valsts un pašvaldību iestāžu vadītājiem saistībā ar šo ziņotāju tiesisko aizsardzību.

Birojs uzskata, ka, ieviešot amatpersonām informēšanas pienākumu un nodrošinot tām tiesisko aizsardzību, samazināsies korupcijas riski, pilnvērtīgāk un efektīvāk tiks kontrolētas valsts amatpersonu darbības un novērsti interešu konflikti. Kontrolējošās iestādes vairāk saņems informāciju par korupcijas faktiem, pārkāpumi tiks atklāti un novērsti ātrāk. Pretējā gadījumā administratīvi vai pat krimināli sodāma pārkāpuma veidā var tikt nodarīts materiāls kaitējums valsts vai pašvaldības interesēm.

Koncepcijas „Par normatīvo regulējumu interešu konflikta novēršanai valsts amatpersonu darbībā” projekts