Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB rosina sākt kriminālvajāšanu pret piecām personām par izspiešanu organizētā grupā

12. Septembris, 2014.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 2014.gada 11.septembrī nosūtījis Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļai 2013.gadā uzsāktā kriminālprocesa materiālus kriminālvajāšanas uzsākšanai pret piecām personām par izspiešanu organizētā grupā, nelikumīgu brīvības atņemšanu un Valsts policijas valsts amatpersonas nosaukuma un varas patvaļīgu piesavināšanos nolūkā izdarīt noziedzīgu nodarījumu.

Kriminālprocess tika uzsākts par starpniecību kukuļošanā. Iegūtie pierādījumi liecināja, ka no privāta uzņēmuma pārstāvjiem par iespējamās nelikumīgās darbības fakta slēpšanu tika pieprasīts kukulis 50 000 LVL (71 143,59 EUR) apmērā.

Turpinot pirmstiesas izmeklēšanu, tika iegūtas ziņas, kuras dod pamatu pieņēmumam, ka kukulis no uzņēmuma pārstāvjiem tiek izspiests, jo notika mantas pieprasīšana, kas saistīta ar draudiem kaitēt personas likumīgām interesēm – tika draudēts ar represijām no policijas puses.

Veicot izmeklēšanu, kriminālprocesā tikai iegūti papildu pierādījumi un mainījās noziedzīgā nodarījuma faktiskie apstākļi. KNAB izmeklētājs ierosina uzsākt kriminālvajāšanu pret piecām personām par izspiešanu organizētā grupā (Krimināllikuma (KL) 184.panta trešā daļa), nelikumīgu brīvības atņemšanu (KL152.panta trešā daļa) un valsts amatpersonas nosaukuma un varas patvaļīgu piesavināšanos (KL 273.pants) nolūkā izdarīt noziedzīgu nodarījumu.

KNAB norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

184.pants. Izspiešana organizētā grupā

(1) Par organizētas grupas izveidošanu vai piedalīšanos tajā izspiešanas nolūkā — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem.

(2) Par izspiešanu organizētas grupas sastāvā, ja izspiešana izdarīta, lietojot vardarbību vai draudus, ieročus vai sprāgstošas vielas, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem.

(3) Par šā panta otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izraisījušas smagas sekas, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz piecpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem.

 152.pants. Nelikumīga brīvības atņemšana

(1) Par prettiesisku darbību, atņemot personai iespēju brīvi noteikt savu atrašanās vietu (nelikumīga brīvības atņemšana), ja nav valsts amatpersonas noziedzīga nodarījuma pazīmju, — soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas cietušā dzīvībai vai veselībai bīstamā veidā vai ja tās saistītas ar fizisku ciešanu nodarīšanu viņam, vai ja tās ilgušas vairāk par vienu nedēļu, vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

(3) Par nelikumīgu brīvības atņemšanu, ja tā izraisījusi smagas sekas vai ja to izdarījusi organizēta grupa, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz septiņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

273.pants. Valsts amatpersonas nosaukuma un varas patvaļīga piesavināšanās

Par valsts amatpersonas nosaukuma vai varas patvaļīgu piesavināšanos nolūkā izdarīt noziedzīgu nodarījumu — soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.