Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB rosina saukt pie kriminālatbildības prokuroru par kukuļa piesavināšanos

12. Aprīlis, 2011.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļai 2010.gada septembrī uzsāktā kriminālprocesa materiālus, rosinot saukt pie kriminālatbildības prokuroru un trīs privātpersonas par kukuļošanu saistībā ar labvēlīga lēmuma pieņemšanu pret kukuļdevēju ierosinātā kriminālprocesā.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka prokurors, būdams valsts amatpersona, piesavinājies daļu kukuļa 1000 eiro apmērā no kopējās kukuļa summas - 2 000 eiro, ko viņam ar citas personas atbalstu un starpnieka palīdzību nodeva kāda privātpersona nodošanai citam prokuroram par iespēju izvairīties no kriminālatbildības un faktiskā noteiktā kriminālsoda izciešanas. Otru kukuļa daļu - arī 1 000 eiro, piesavinājās starpnieks.

Ņemot vērā, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā ir savākti pietiekami pierādījumi kriminālvajāšanas uzsākšanai, KNAB izmeklētājs ierosina saukt pie kriminālatbildības prokuroru pēc Krimināllikuma (KL) 321.panta otrās daļas par kukuļa piesavināšanos. Pret divām privātpersonām KNAB izmeklētājs rosina uzsākt kriminālvajāšanu par kukuļdošanu (KL 323.p.1.d.), pret vienu no tām - arī par noziedzīga nodarījuma atbalstīšanu (KL 20.p.4.d.), savukārt pret trešo privātpersonu - par starpniecību kukuļošanā (KL 322.p.1.d.) un kukuļa piesavināšanos (KL 321.p.1.d.).

____________________________________________

321.pants. Kukuļa piesavināšanās

(1) Par kukuļa piesavināšanos, ko persona saņēmusi nodošanai valsts amatpersonai vai ko tā pieņēmusi, uzdodoties par valsts amatpersonu, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar mantas konfiskāciju, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.
(2) Par kukuļa piesavināšanos, ko valsts amatpersona saņēmusi nodošanai citai valsts amatpersonai vai ko tā pieņēmusi, uzdodoties par citu valsts amatpersonu, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem vai ar mantas konfiskāciju.

322.pants. Starpniecība kukuļošanā

(1) Par starpniecību kukuļošanā, tas ir, darbībām, kas izpaužas kā kukuļa vai tā piedāvājuma nodošana no kukuļdevēja kukuļņēmējam, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.

323.pants. Kukuļdošana

(1) Par kukuļa, tas ir, materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu, nodošanu vai piedāvāšanu, ja piedāvājums pieņemts, personiski vai ar starpnieku valsts amatpersonai, lai tā, izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarītu vai neizdarītu kādu darbību kukuļdevēja, kukuļa piedāvātāja vai citas personas interesēs, neatkarīgi no tā, vai nodotais vai piedāvātais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt divdesmit minimālajām mēnešalgām.

20.pants. Līdzdalība

(1) Par līdzdalību uzskatāma apzināta darbība vai bezdarbība, ar kuru persona (līdzdalībnieks) kopīgi ar citu personu (izdarītāju) piedalījusies tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, bet pati nav bijusi tā tiešā izdarītāja. Noziedzīga nodarījuma līdzdalībnieki ir organizētāji, uzkūdītāji, atbalstītāji.
(2) Par organizētāju uzskatāma persona, kas noziedzīga nodarījuma izdarīšanu organizējusi vai vadījusi.
(3) Par uzkūdītāju uzskatāma persona, kas pamudinājusi citu personu izdarīt noziedzīgu nodarījumu.
(4) Par atbalstītāju uzskatāma persona, kas apzināti veicinājusi noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, dodot padomus, norādījumus, līdzekļus vai novēršot šķēršļus tā izdarīšanai, kā arī persona, kas iepriekš apsolījusi noslēpt noziedzīga nodarījuma izdarītāju vai līdzdalībnieku, noziedzīga nodarījuma izdarīšanas rīkus un līdzekļus, noziedzīga nodarījuma pēdas vai noziedzīgā kārtā iegūtos priekšmetus vai arī iepriekš apsolījusi iegādāties vai realizēt šādus priekšmetus.