Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB lūdz sākt kriminālvajāšanu pret Kolkas pagasta amatpersonu

8. Marts, 2007.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētājs nosūtījis prokuratūrai 2004.gada 25.novembrī uzsāktā kriminālprocesa materiālus, ierosinot saukt pie kriminālatbildības Talsu rajona Kolkas pagasta padomes priekšsēdētāju par prettiesisku rīcību saistībā ar pašvaldības nekustamajiem īpašumiem.

KNAB rīcībā esošie materiāli liecina, ka Kolkas pagasta padomes amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli, vairākkārtīgi tīši ļaunprātīgi izmantojusi savu dienesta stāvokli, nav pildījusi tai ar likumu un uzliktu uzdevumu uzdotās darbības, lai novērstu kaitējumu valsts varai un pārvaldības kārtībai, ar likumu aizsargātām personu tiesībām, veicinājusi un personiskās ieinteresētības dēļ piedalījusies valsts amatpersonai neatļautos mantiskos darījumos, ar ko nodarījusi būtisku kaitējumu valsts varai un radot kopumā pašvaldībai zaudējumus ne mazāk kā 84 500 latu apmērā.

Pirmstiesas izmeklēšanā noskaidrots, ka amatpersonas prettiesiskas rīcības rezultātā tika pieļauta situācija, ka, piesaistot pašvaldības dibinātajai SIA "Kolkasrags" privātu kapitālsabiedrību un 2003.gada martā pieņemot lēmumu par izmaiņām pašvaldības SIA pamatkapitālā, Kolkas pagasta pašvaldība zaudēja kontroli pār kapitālsabiedrību un tās mantisko ieguldījumu - nekustamo īpašumu "Kolkasrags", nodarot pašvaldībai zaudējumus ne mazāk kā 59 000 latu.

Turklāt izmeklēšanā noskaidrots, ka amatpersona ļaunprātīgi izmantojusi savu dienesta stāvokli un pretēji pagasta padomes 2003.gada martā dotajam pilnvarojumam nav nodrošinājusi pilnvērtīgu Kolkas pagasta pašvaldības interešu pārstāvību, un proti, noslēdzot pašvaldības interesēm neatbilstošu kapitālsabiedrības dalībnieku līgumu, pieļāvusi situāciju, ka pašvaldības dalība kapitālsabiedrībā vienpersoniski var tikt samazināta līdz 33%, savukārt, pieņemot lēmumu veikt izmaiņas sabiedrības statūtos, tika noteikta pašvaldības interesēm neatbilstoša sabiedrības pārvaldes institūcija. Turklāt konstatēts, ka SIA "Kolkasrags" darbības rezultātā kopš 2003.gada jūlija pašvaldība nav guvusi ieņēmumus un pašvaldības mantiskā ieguldījuma vērtība pēc pašu kapitāla metodes samazinājusies par 24,8% jeb 25 503 latiem.

KNAB rīcībā esošie materiāli liecina, ka 2003.gadā amatpersona personiskas ieinteresētības dēļ vairākkārtīgi veicinājusi un piedalījusies tādos darījumos ar nekustamajiem īpašumiem, kas tai ar likumu bija aizliegti, proti, pildot valsts amatpersonas pienākumus, tai aizliegts slēgt līgumus un veikt citas darbības, kurās tās radinieki ir personiski vai mantiski ieinteresēti.

Kriminālprocess 2004.gada 25.novembrī tika uzsākts, izvērtējot Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas sniegto informāciju par iespējamajiem pārkāpumiem Kolkas pagasta padomes amatpersonu rīcībā. Saskaņā ar KNAB rīcībā esošo informāciju pašvaldību darbu pārraugošā ministrija neizmantos tai likuma "Par pašvaldībām" 77.pantā paredzētās tiesības celt prasību tiesā par pašvaldībai radīto zaudējumu atlīdzināšanu.

Kolkas pagasta padomes amatpersona ir atzīta par aizdomās turēto pēc Krimināllikuma 318.panta otrajā, 317.panta otrajā un 326.panta otrajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma pazīmēm[1].[1] 317.pants. Dienesta pilnvaru pārsniegšana

(1) Par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, kas acīmredzami pārsniedz valsts amatpersonai ar likumu vai uzliktu uzdevumu piešķirto tiesību un pilnvaru robežas, ja šīs darbības radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz trim gadiem vai bez tā.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izraisījušas smagas sekas vai ja tās saistītas ar vardarbību vai ar vardarbības piedraudējumu, vai ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz divsimt minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz pieciem gadiem vai bez tā.

318.pants. Dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana

(1) Par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, ja šīs darbības radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz trim gadiem vai bez tā.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izraisījušas smagas sekas vai ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz pieciem gadiem vai bez tā.

326.pants. Neatļauta piedalīšanās mantiskos darījumos

(1) Par mantiska darījuma veicināšanu vai piedalīšanos tajā, ja to mantkārīgā nolūkā vai citas personiskās ieinteresētības dēļ izdarījusi valsts amatpersona, kurai tas sakarā ar dienesta stāvokli ar likumu aizliegts, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarījusi valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.