Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

Korupcijas uztveres indekss 2017: Latvijai kāpums par četrām vietām

22. Februāris, 2018.

Starptautiskā pretkorupcijas organizācija Transparency International ir paziņojusi pasaules valstu korupcijas uztveres indeksa (KUI) datus – 180 pasaules valstu vidū Latvija ierindojas 40.vietā ar 58 punktiem no 100, tādējādi iegūstot līdz šim labāko rezultātu. Starp Eiropas Savienības valstīm Latvija ieņem 17. vietu.

2016.gadā Latvija šajā indeksā bija novērtēta ar 57 punktiem, 2014. gadā – ar 55 punktiem, bet 2013.gadā − ar 53 punktiem. Lietuva salīdzinājumā ar pērno gadu saglabājusi līdzšinējo pozīciju un ierindojas 38.vietā ar 59 punktiem. Savukārt Igaunija šī gada indeksā pakāpusies par vienu vietu − 21.vieta ar 71 punktu.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vērtējumā sasniegtā progresa pamatā ir sistemātisks, mērķtiecīgs un neatlaidīgs darbs korupcijas mazināšanā, tai skaitā veicot sabiedrības informēšanas pasākumus, lai palielinātu sabiedrības nosodošo attieksmi pret korupciju un veicinātu neiesaistīšanos koruptīvās darbībās.

KUI ir visplašāk lietotais korupcijas līmeņa indikators pasaulē. Tas summē dažādu avotu datus, kas atspoguļo uzņēmēju un ekspertu korupcijas līmeņa uztveri valsts pārvaldē. KUI kopumā izmantoti 11 dažādu organizāciju dati, kas ir salīdzināmi starp valstīm. Indeksā iekļauti dati no Pasaules Ekonomikas foruma, “Freedom House”, Bertelsmana fonda, “Economist Intelligence Unit” un citiem.

Vēršam uzmanību, ka Transparency International indekss atspoguļo korupcijas uztveri nevis faktisko situāciju, ko ir teju neiespējami precīzi izmērīt, jo korupcija ir latents noziegums. Tāpēc KNAB aicina ikvienu būt neiecietīgam pret korupciju, neiesaistīties pretlikumīgās darbībās un par sev zināmiem gadījumiem vērsties KNAB Brīvības ielā 104 k-2, Rīgā, vai zvanot uz diennakts bezmaksas uzticības tālruni 80002070, vai sūtot informāciju elektroniski uz knab@knab.gov.lv.

  

Infografika: https://infogram.com/saeimai-1h7v4pxrozn82k0

Vairāk informācijas par indeksa metodoloģiju: www.transparency.org/research/cpi

Korupcijas uztveres indeksa dati pieejami: www.transparency.org/cpi