Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB rosina uzsākt kriminālvajāšanu pret divām fiziskām personām

5. Novembris, 2020.

3. novembrī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtīja krimināllietas materiālus Ģenerālprokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret divām fiziskām personām par kukuļa pieprasīšanu, uzkūdīšanu uz kukuļa došanu lielā apmērā, kā arī kukuļdošanas starpniecības mēģinājumu. Vienai no iepriekšminētajām personām KNAB papildus inkriminē arī noziedzīgā nodarījuma atbalstīšanu, bet otrai – kukuļa piesavināšanās mēģinājumu.

KNAB kriminālprocesu uzsāka šī gada 28. jūlijā un veica pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamu Krimināllikuma 320. panta otrās daļas noziedzīgu nodarījumu, t.i., par kukuļa pieprasīšanu.

Pirmstiesas izmeklēšanā iegūtie pierādījumi liecina, ka divas fiziskās personas, iespējams, iepriekš vienojoties, pieprasīja privātpersonai kukuli 20 000 eiro apmērā un radīja priekšstatu, ka šis kukulis tiks nodots Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes amatpersonai, lai tā izmantotu savu dienesta stāvokli un pieņemtu labvēlīgu lēmumu kukuļa devēja interesēs. Papildus viena no fiziskajām personām, kas uzkūdīja veikt kukuļdošanu, ar starpnieka palīdzību mēģināja piesavināties kukuļa daļu 10 000 eiro apmērā.

Izmeklēšanas laikā netika konstatēti fakti, kas norāda, ka šajās koruptīvajās darbībās būtu bijusi iesaistīta kāda policijas amatpersona. Tāpat kriminālprocesuālo darbību laikā KNAB pie abām iesaistītajām fiziskajām personām konstatēja un izņēma 262 cigarešu paciņas bez akcīzes markām. Izņemtās preces KNAB nosūtīja Valsts ieņēmumu dienestam, kas ir Latvijā atbildīgā institūcija par akcīzes preču aprites uzraudzību.

KNAB pēc krimināllietas materiālu nosūtīšanas Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļai noslēdz attiecīgo pirmstiesas izmeklēšanu. Turpmāk prokuratūrai kā procesa virzītājam jālemj par krimināllietas virzību.

KNAB vērš uzmanību, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā. Vienlaikus KNAB uzsver, ka jebkurā kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību, un atgādina, ka nevainīguma prezumpciju piemēro visos kriminālprocesa posmos – sākot no brīža, kad persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, līdz brīdim, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā.

 

KNAB kriminālprocesuālo darbību laikā izņemtās cigaretes Kriminālprocesuālo darbību laikā izņemtās cigaretes