Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pieņēmis lēmumu uz vienu gadu apturēt valsts budžeta finansējuma izmaksu politiskajai partijai “Nacionālā apvienība “Visu Latvijai! ”- “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK””. Šāds lēmums pieņemts, jo politiskā partija 2022. gadā būtiski pārsniegusi pieļaujamo valsts budžeta finansējuma izlietošanas limitu komunikācijai ar sabiedrību un politiskajai aģitācijai.

KNAB, izvērtējot politisko partiju un to apvienību pārskatus par 2022. gadu, konstatēja, ka partija Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”” attiecīgajā gadā pārsniegusi procentuālo limitu, ko pieļaujams iztērēt vienam Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā paredzētajam valsts budžeta finansējuma izlietošanas mērķim. Proti, partija komunikācijai ar sabiedrību un politiskajai aģitācijai izlietojusi valsts budžeta līdzekļus 554 627,19 eiro, kas ir par 210 673,59 eiro vairāk, nekā to paredz likums.

KNAB lēmumu par valsts budžeta finansējuma izmaksas apturēšanu uz vienu gadu pieņēma š.g. 11. jūnijā. Savukārt maija noslēgumā KNAB politiskajai partijai uzdeva visus pretlikumīgi izlietotos 210 673,59 eiro atmaksāt valsts budžetā. KNAB rīcībā nav informācijas par to, vai partija izmantojusi savas tiesības pārsūdzēt abus iestādes pieņemtos lēmumus. Iespējamā pārsūdzība neaptur KNAB pieņemtā lēmuma par valsts budžeta finansējuma apturēšanas darbību.

KNAB atgādina, ka ikviena politiskā partija, kurai piešķirts valsts budžeta finansējums, tiesīga to izmantot tikai Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā paredzētajiem trim mērķiem – biroja un darbinieku uzturēšanai, darbības saturiskai nodrošināšanai un komunikācijai ar sabiedrību, tostarp aģitācijai. Likums paredz, ka vienam mērķim drīkst izlietot ne vairāk kā 60 % no attiecīgajā gadā saņemtā valsts budžeta finansējuma.