Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) informē, ka šī gada 7. novembrī uzsāka kriminālprocesu aizdomās par iespējamu krāpšanu lielā apmērā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas, kā arī šo noziedzīgo nodarījumu atbalstīšanu un dienesta dokumentu viltošanu. Kriminālprocesā izmeklētie noziedzīgie nodarījumi saistīti ar Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) organizētu iepirkumu 2021. gadā.

KNAB 22. novembrī īstenoja procesuālās darbības. Pašlaik desmit kriminālprocesā iesaistītajām personām, t.sk. CVK priekšsēdētājai un piecām amatpersonām, ir tiesības uz aizstāvību. Divām personām – CVK priekšsēdētājai un uzņēmējam – piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. KNAB, ievērojot Kriminālprocesa likumā noteikto kārtību, 25. novembrī lūdza Saeimai CVK priekšsēdētāju atstādināt no amata pienākumu pildīšanas.

Atbildība par noziedzīgiem nodarījumiem, kas tiek izmeklēti šajā kriminālprocesā, paredzēta Krimināllikuma 318. panta trešajā daļā, 177. panta trešajā daļā un 327. panta otrajā daļā. KNAB ciešā sadarbībā ar Latvijas Republikas prokuratūru šobrīd veic aktīvāko izmeklēšanas procesa fāzi, iegūstot un nostiprinot pierādījumus, tāpēc plašāku informāciju par kriminālprocesu un tajā iesaistītajām personām nevar atklāt.

KNAB vērš uzmanību, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā nav konstatēti fakti, kas ļautu apšaubīt 14. Saeimas vēlēšanu leģitimitāti.

KNAB vērš uzmanību, ka jebkurā kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību, un atgādina, ka nevainīguma prezumpciju piemēro visos kriminālprocesa posmos – sākot no brīža, kad persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, līdz brīdim, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā.