Aģitācija

5. jūnijā, pašvaldību vēlēšanu dienā, vairāk nekā puse no Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) adresētajiem iedzīvotāju ziņojumiem bija saistīti ar deputātu kandidātu komunikāciju sociālajos tīklos, tostarp apmaksātiem, aģitāciju saturošiem ierakstiem. Vienlaikus KNAB pēc sākotnējās iepazīšanās ar šodien saņemto informāciju lems par vismaz divu administratīvo pārkāpumu procesu uzsākšanu.

KNAB priekšnieks Jēkabs Straume: “KNAB, kas ir viens no priekšvēlēšanu aģitācijas uzraugiem, šodien aizvadītās Latvijas pašvaldību vēlēšanas vērtē kā salīdzinoši mierīgas. Liels paldies iedzīvotājiem, kas nepalika vienaldzīgi un iesaistījās vēlēšanu uzraudzībā, ziņojot KNAB un citām kompetentajām iestādēm.”

Pašvaldību vēlēšanu dienā KNAB kopumā saņēma informāciju par iespējamiem aģitācijas pārkāpumiem no vismaz 40 iedzīvotājiem, un visbiežāk – 23 gadījumos – iedzīvotāji ziņoja par deputātu kandidātu un partiju komunikāciju sociālajos tīklos. KNAB atgādina, ka Priekšvēlēšanu aģitācijas likums šodien aizliedz apmaksātu aģitāciju sociālajos tīklos, taču neierobežo iespējas partijām, deputātu kandidātiem un ar partijām nesaistītām personām sociālajos tīklos publicēt neapmaksātu saturu.

Pēc sākotnējās iepazīšanās ar informāciju, kas šodien saņemta iestādei adresētajos ziņojumos, KNAB vismaz divos gadījumos saskata administratīvo pārkāpumu pazīmes, un iestāde lems par administratīvo pārkāpumu procesu uzsākšanu. Iespējamie pārkāpumi saistīti ar  apmaksātu aģitāciju sociālajos tīklos un apmaksātu, īsziņas formātā izplatītu aicinājumu vēlēt par konkrētu sarakstu.