Politisko partiju finansēšana

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), vērtējot iespējamos partiju finansēšanas pārkāpumus 2014.gada Saeimas vēlēšanās, konstatējis, ka piecas partijas norādījušas nepatiesas ziņas deklarācijā, kopumā nenorādot līdzekļus 71 325 eiro apmērā.

Šādus pārkāpumus pieļāvusi Jaunā konservatīvā partija, "Vienotība", "Vienoti Latvijai", "Saskaņa", Zaļo un zemnieku savienība. Izvērtējot partiju iesniegtās vēlēšanu tēriņu deklarācijas, KNAB pret šīm partijām sāka administratīvā pārkāpuma lietvedības un pieņēma lēmumus par to saukšanu pie administratīvās atbildības, uzliekot naudas sodu kopumā par 5300 eiro. Lielākais naudas sods - 4300 eiro - piemērots partijai "Vienotība", jo tā nav norādījusi 21 fiziskās personas, kas tika atzītas par saistītām ar partiju, apmaksāto 8 deputātu kandidātu priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumus 58 377 eiro apmērā.

Kopumā saistībā ar 2014.gadā notikušajām 12. Saeimas vēlēšanām KNAB veica 17 pārbaudes saistībā ar iespējamu slēptu politisko aģitāciju, papildus tika veiktas deviņas pārbaudes par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai un 24 pārbaudes par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem.

KNAB konstatēja, ka piecas partijas nav ievērojušas ziņojumu par saņemtajiem dāvinājumiem un paziņojumu par paredzamo priekšvēlēšanu aģitāciju iesniegšanas kārtību. Šādus pārkāpumus veica Jaunā konservatīvā partija, "Saskaņa", Zaļo un zemnieku savienība, partija "Brīvs no bailēm, naida un dusmām" un partija "Vienoti Latvijai".

Kopumā partijas iztērējušas 3,7 miljonus eiro. Kandidātu sarakstus bija iesniegušas 13 partijas.

preses konference KNAB