Vizuāls konferences attēls. Pa kreisi attēls ar Eiropas karti, kas iekrāsota zilā krāsā, dzeltenā krāsā izceļot Latviju. Pa labi - konferences nosaukums, norises laiks un vieta.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sadarbībā ar biedrību “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) dienu pirms Starptautiskās pretkorupcijas dienas, 8. decembrī, no plkst. 9.30 līdz 13.30 rīko konferenci “Korupcija – nacionālās un globālās drošības drauds”. Pasākumam varēs sekot līdzi tiešraidē latviešu un angļu valodā.

PROGRAMMA

9.30–09.50 | Atklāšanas uzrunas

Jēkabs Straume, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks.
Kristofers Robinsons, Amerikas Savienoto valstu vēstnieks Latvijas Republikā.
Inese Tauriņa, “Sabiedrības par atklātību – Delna” direktore.

9.50–10.30 | Diskusija – kā cīņā ar korupciju stiprināt kriminālprocesa ķēdes posmus.

Ineta Cīrule, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieka vietniece izmeklēšanas darbību jautājumos.
Juris Stukāns, Ģenerālprokurors.
Mihails Papsujevičs, Tieslietu ministrijas valsts sekretārs.
Moderatore: prof. Kristīne Strada-Rozenberga, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes dekāne.

Nereti dzirdam pārmetumus, ka cīņa ar korupciju nenotiek pietiekami efektīvi – uzsākti skaļi kriminālprocesi, kas nebeidzas ar notiesājošiem spriedumiem, tiesvedības ir pārlieku garas un korumpanti nesaņem pietiekami bargus sodus. Vai šodienas prakse ļaus arī pēc 10 gadiem teikt, ka esam darījuši visu iespējamo, lai korupcija mazinātos un Latvija atgūtu zaudējumus, kas radīti korupcijas dēļ?

10.30–11.15 | Diskusija – privātā sektora iespējas un izaicinājumi uzņemties atbildību par korupcijas mazināšanu Latvijā.

Evita Goša, SCHWENK Latvija valdes locekle, vides un juridiskā direktore, “Sabiedrības par atklātību – Delna” padomes priekšsēdētāja.
Ilze Garoza, KPMG Latvijā, ESG & ilgtspējas konsultāciju pakalpojumu vadītāja.
Arturs Evarts, Amber Bevarage Group valdes loceklis, CSR Latvia valdes loceklis.

Pieprasījums pēc biznesa atklātības aug ne vien rietumvalstīs, bet arī Latvijā. Pētījumi rāda, ka Latvijā jāveicina godīgums uzņēmējdarbībā, mudinot uzņēmējus būt proaktīvākiem centienos novērst un atklāt korupciju, kā arī ieviest un sekmēt trauksmes celšanas mehānismu darbību. Vai tiešām esam tam gatavi?

11.15–11.45 | Pauze

11.45–12.45 | Olivera Bullo (Oliver Bullough) uzstāšanās un diskusija ar ekspertiem.

Olivers Bullo ir grāmatu “Moneyland” un “Butler to the World” autors. O. Bullo raksta par korupciju, oligarhiem un viņu shēmām, ar uzsvaru uz postpadomju valstīm un to, kā tiek izmantota rietumu pasaules finanšu sistēma, lai atmazgātu naudu un slēptu aktīvus. Otra grāmata stāsta par situāciju, kādā nokļuva Lielbritānija, kad baņķieri, juristi un konsultanti bija iedragājuši Lielbritānijas reputāciju, mudinot Lielbritāniju nopietni pievērsties ekonomiskajiem noziegumiem.

Sarunu vadīs Keins Begeli (Kane Baguley), Nopietno un organizēto noziegumu apkarošanas tīkla (SOCnet) reģionālais vadītājs nelikumīgas finanšu līdzekļu aprites novēršanas jautājumos, Lielbritānijas vēstniecība Rīgā.

12.45–13.30 | Diskusija – Rietumu demokrātijas cīņa ar korupciju pasaulē.

Inese Tauriņa, “Sabiedrības par atklātību – Delna” direktore.
Matīss Kļaviņš, Finanšu izlūkošanas dienesta Stratēģiskas analīzes nodaļas vadītāja vietnieks.
Laima Letiņa, Finanšu nozares asociācijas padomniece.
Inese Voika, “Sabiedrības par atklātību – Delna” pirmā vadītāja, starptautiska eksperte labas pārvaldības jautājumos.

Kopš Krievijas pilna mēroga militārā iebrukuma Ukrainā ir bijušas neskaitāmas diskusijas par Latvijas un Rietumu finanšu sistēmas cīņu ar oligarhiem, naudas atmazgāšanu un korupciju, lai ierobežotu iespējamos draudus globālajai drošībai. Kādi ir veiksmes stāsti un kā šī pieredze jāņem vērā, lai plānotu nākotnes darbus?

Latvijas rezultāti Transparency International Korupcijas uztveres indeksā pēdējo sešu gadu laikā Latvijas rādītājs ir uzlabojies tikai par 1 punktu un ir 59 punkti. Konferences “Korupcija – nacionālās un globālās drošības drauds” paneļdiskusijās pārstāvji no publiskā, privātā un nevalstiskā sektora diskutēs par to, kas jau šodien Latvijā atbildīgajām iestādēm, kā arī privātajam sektoram ir jādara, lai cīņā ar korupciju mēs redzētu būtisku progresu.

Konferences otrajā daļā uzstāsies Olivers Bullo (Oliver Bullough), Lielbritānijas izmeklējošais žurnālists un grāmatu autors. O. Bullo raksta par korupciju, oligarhiem un viņu shēmām, naudas atmazgāšanu u.c. Viņš ir autors tādām grāmatām kā “Moneyland” ("Naudas zeme") un “Butler to the World”. Noslēguma diskusijā aktualizēsim jautājumu par Rietumu demokrātijas cīņu ar korupciju pasaulē – vai un kā Latvijas un Rietumu finanšu sistēmas spēj cīnīties ar oligarhiem, naudas atmazgāšanu un korupciju, lai ierobežotu iespējamos draudus globālajai drošībai.

Konferenci atklās KNAB priekšnieks Jēkabs Straume, Delnas direktore Inese Tauriņa un Amerikas Savienoto valstu vēstnieks Latvijas Republikā Kristofers Robinsons.

Konferencē piedalīsies arī ģenerālprokurors Juris Stukāns, Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Mihails Papsujevičs, SCHWENK Latvija valdes locekle, vides un juridiskā direktore Evita Goša, KPMG Latvijā ESG & ilgtspējas konsultāciju pakalpojumu vadītāja Ilze Garoza, Amber Bevarage Group valdes loceklis un CSR Latvia valdes loceklis Arturs Evarts, Finanšu izlūkošanas dienesta Stratēģiskas analīzes nodaļas vadītāja vietnieks Matīss Kļaviņš, Finanšu nozares asociācijas padomniece Laima Letiņa un citi.

Konference notiek 8. decembrī no plkst. 9.30 līdz 13.30 viesnīcā “Rīdzene”, Rīgā. Tiešsaistē konference latviešu valodā tiks pārraidīta Delnas un KNAB sociālā tīkla Facebook kontos, angļu valodā – Delnas mājaslapā. Dalība klātienē tikai ar ielūgumiem. Reģistrācija, lai saņemtu sīkāku informāciju par konferences tiešsaistes norisi šeit ->.

Konferenci atbalsta Lielbritānijas vēstniecība Latvijā, Nopietno un organizēto noziegumu tīkls, ASV Tieslietu departaments un ASV Valsts departaments, KPMG Latvijā.