EEZ granti
Baneris ar kampaņas devīzi "Korupcija smacē! Ziņo KNAB lietotnē", kā arī attēls ar planšetdatoru, kurā spēlēts kampaņas interaktīvais rīks

Šodien, 8. septembrī, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) uzsāk informatīvu kampaņu "KORUPCIJA SMACĒ! Ziņo KNAB lietotnē". Kampaņas mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par korupcijas ietekmi uz tiesiskumu un valsts labklājību, kā arī aicināt iedzīvotājus ziņot par korupciju jaunajā KNAB tiešsaistes ziņošanas platformā vai tās mobilajā lietotnē “Ziņo KNAB”.

Aptauju dati par korupcijas uztveri liecina – 78 % Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka korupcija valstī ir izplatīta[1], bet 42 % ir gatavi ziņot par korupcijas gadījumiem, ja pastāv anonimitātes iespēja[2]. Gados jaunākai auditorijai ir lielāka vēlme ziņot par korupciju.

“Korupcijas novēršana un ziņošana par iespējamiem korupcijas gadījumiem ir ikviena Latvijas iedzīvotāja pienākums un atbildība. Ir svarīgi apzināties, ka korupcija nav kaut kas abstrakts – ar to iedzīvotāji var sastapties pat ikdienas situācijās, kad ir jāpieņem personīgi atbildīgi lēmumi. Mēs vēlamies veicināt pareizās izvēles, tāpēc, izvērtējot sabiedrības pieprasījumu, esam izstrādājuši ātru, ērtu un drošu ziņošanas platformu un tās mobilo lietotni “Ziņo KNAB”. Tā paredz anonimitāti, saziņas iespēju ar KNAB amatpersonu un iespēju sekot līdzi iesnieguma virzībai,” kampaņas mērķi un jaunās ziņošanas platformas nozīmi uzsver KNAB priekšnieks Jēkabs Straume.

Kampaņas vēstnesis ir ētera personība un dīdžejs Magnuss Eriņš, kura pārliecība ir būt godprātīgam gan privātos darījumos, gan arī biznesā. “Korupcijai ir graujoša ietekme gan uz valsts izaugsmi, ierobežojot iedzīvotāju iespējas dzīvot labāk, gan arī uz cilvēka personību, radot sev stresu un riskus tikt pieķertam un sodītam. Īpaši vēlos pievērst jaunās paaudzes uzmanību tam, ka koruptīvas izvēles nav risinājums nevienai problēmai,” saka Magnuss Eriņš.

Kampaņas atklāšana notika Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātē. Fakultātes dekāns, profesors Gundars Bērziņš uzsver: “Jaunā studentu paaudze ir būtiski sociāli aktīvāka. To mēs izjūtam studiju vidē un varam secināt arī pēc iesniegumu skaita. Daudzi studenti aktīvi ziņo par neatbilstībām studiju procesā, un viņi zina savas tiesības. Tādēļ mūsu pieredze ļauj secināt, ka jaunieši varētu aktīvi iesaistīties un izmantot KNAB jauno lietotni.”

“Identificēt aizdomīgus finanšu darījumus, kas saistīti ar korupciju, ir sarežģīti, bet mēs to darām un ziņojam atbildīgajām valsts institūcijām. Esam uzlabojuši sadarbību ar valsts institūcijām šajā jomā, jo mūsu valstī lieliski darbojas privātā-publiskā partnerība. Ir ļoti svarīgi, ka ir izveidoti uz klientu orientēti, ātri, ērti un droši ziņošanas rīki ar saziņas un atgriezeniskās saites funkciju, uzsver Finanšu nozares asociācijas valdes loceklis Jānis Brazovskis.

“Konkurences padome bieži novēro aizliegtas vienošanās publiskajos iepirkumos, un tas būtiski ietekmē sabiedrību. Aizliegtās vienošanās rada zaudējumus sabiedrībai, jo to mērķis ir pārdot preci par sadārdzinātu cenu. Diemžēl mēs redzam, ka dažkārt pats pasūtītājs to ir veicinājis, piemēram, nosūtot potenciālā iepirkuma saturu vēl pirms iepirkuma izsludināšanas. Tā ir rīkošanās konkrēta uzņēmēja interesēs. Tāpēc ir svarīgi, lai cilvēkiem pēc iespējas vieglāk būtu iesaistīties gan aizliegtu vienošanos, gan korupcijas apkarošanā.  Turklāt ir ļoti svarīgi, lai no valsts puses ziņošanas iespēju padarītu ērtu, tostarp nodrošinot anonimitāti, kā arī saglabāt atgriezenisko saisti. Tādējādi palielināsies sabiedrības un indivīda pārliecība, ka valsts rīkosies un šo informāciju izmantos. Lietotne Ziņo KNAB noteikti veicinās cilvēku  iesaisti, pauž Konkurences padomes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Račko.

No Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras viedokļa raugoties, mežonīgais kapitālisms ir aiz muguras, un uzņēmēji virzās ilgtspējīga biznesa virzienā, tāpēc arī pieaug ziņošana par korupcijas gadījumiem. Ļoti svarīgi, lai uzņēmēji varētu uzticēties valsts iestādēm un šī ziņošanas iespēja būtu ātra un ērta. Tomēr mēs vēl aizvien pārāk maz cīnāmies ar cēloņiem – valstij jādara viss, lai korupcijas tirgus būtu pēc iespējas mazāks. Ir jādomā, kā uzlabot un paātrināt valsts un pašvaldības iestāžu darbību, lai zustu pamats korumpēt ierēdni, piemēram, lai nebūtu jēgas dot kukuli, lai kaut kas notiktu ātrāk. Diemžēl mums ir iestādes, kur uz atbildi ir jāgaida mēnešiem, tāpēc ir jāstrādā, lai virzītos uz korupcijas tirgus samazināšanu, uzsver Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Kampaņā “KORUPCIJA SMACĒ! Ziņo KNAB lietotnē” ir izveidots interaktīvs video – izglītojošs rīks, kas veido auditorijas izpratni par korupciju un liek aizdomāties par korupcijas riskiem un koruptīvu lēmumu negatīvajām sekām gan personīgā, gan valstiskā līmenī.

Par kampaņu vēstīs reklāma televīzijā, radio, internetā un pilsētvidē. Tāpat ar valsts, pašvaldību un sabiedrisko organizāciju atbalstu tiks izplatītas līdzi ņemamās kafijas krūzes ar kvadrātkodu, kas tā lietotājus aizvedīs uz kampaņas vietni, kurā sniegta informācija par jauno ziņošanas platformu un lietotni.

Kampaņā ir izstrādāts arī informatīvais plakāts “Saskāries ar korupciju?” par rīcības soļiem korupcijas situācijās, kā arī informatīva pastkarte. Abi materiāli tiks izvietoti publisko institūciju telpās. Reklāmas kampaņas norises laiks ir no 2023. gada 8. līdz 29. septembrim.

 


[1] 2022. gada Eirobarometra aptauja

[2] 2022. gada “Latvijas Fakti” pētījums